Årskrönika 2007: Ett bokslut över 2007

Arne Järtelius

Vad var det som hände 2007, egentligen? Frågan är lika gammal som tiden. Så snart vi blev medvetna om ett nu, ett då och ett sedan inställde sig frågorna: vad gjorde vi då?, vad ska vi göra nu? och vad händer sedan? I olika lägen säger vi oss att vi ska försöka hålla ordning på tiden, på skeendet, men vi glömmer lika fort. Tiden är alltid lika svår att fånga och att bli riktigt klok på. Den bara går. Liksom.

På Nationalencyklopedin är vi i full färd med att föra samman de olika delarna som ska utgöra NE:s årsbok för 2007. Det är tolfte gången gillt som vi gör detta sedan Nationalencyklopedins första årsbok utkom 1996. Årsbokens kalendarium, där vi skildrar händelser från årets samtliga dagar, skrivs fortlöpande. I den processen kan det ibland vara svårt att skilja stort och smått och att urskilja händelser som i det korta perspektivet känns viktiga från sådana som med tiden visar sig vara många gånger viktigare. Det följande är ett försök till sammanfattning av de omkring 1 000 enskilda händelser som tagits med i årsbokens kalendarium för tiden 1 januari till och med 31 december 2007.

 
afp/scanpix
Översvämningarna i Bangladesh kan anges som ett symptom för klimatoron i världen 2007.

Årets svenskar

Årets svensk 2007 var utan varje jämförelse Carl von Linné (1707–1778). Minnet över att han föddes för 300 år sedan firades med en sådan frenesi runtom i landet och med en väldig publicitet i tidningar, tidskrifter och i mer än 20-talet nyutgivna böcker att det skulle få varje i dag levande någorlunda känd svensk grön av avund.

Även nummer två på listan bland kända svenskar som uppmärksammades under året finns lekamligen inte längre bland oss, men hennes efterlämnade verk är desto mer synligt. Det handlade förstås om Astrid Lindgren – Vimmerbys okrönta drottning, Smålands främsta exportvara (Linné får ursäkta) och Sveriges mesta barnboksförfattare genom tiderna – som 2007 skulle ha fyllt 100 år.

Bland levande svenskar som uppmärksammades särskilt under 2007 kan nämnas socialdemokraternas nya ledare och partiets första kvinna i den positionen, Mona Sahlin. Hon efterträdde Göran Persson, som avgick som en följd av valförlusten 2006 och som under 2007 sakta men säkert fasade bort sig själv från offentligheten.

Bortfasad, i alla fall delvis, blev under året även en annan partiledare. Förvisso fick folkpartiledaren Lars Leijonborg sitta kvar på ett hörn i regeringen Reinfeldt, men när det gällde partiets politik var det snart bara den nye partiledaren Jan Björklund som hördes uttala sig.

Mia Brunell, VD för Kinnevik, utsågs av Veckans Affärer till Sveriges mäktigaste affärskvinna 2007. Till Sveriges allra mäktigaste person under 2007 utsåg tidningen Fokus statsminister Fredrik Reinfeldt med Mona Sahlin på andra plats och med finansminister Anders Borg på plats tre.

Uppmärksammade svenskar inom sporten under 2007 var Anja Pärson, som vann tre guldmedaljer i VM i Åre och som kronan på det verket blev bragdbelönad av Svenska Dagbladet för andra året i rad, Carolina Klüft som vann sjukampen vid VM i Osaka och simmerskan Therese Alshammar med ett antal VM- och EM-medaljer under året.

Under året avled ett antal svenskar som det finns extra anledning att omnämna. Dit hör författaren Marianne Fredriksson, skådespelaren Johanna Sällström, journalisten Lars Orup, orkester- och allsångsledaren Egon Kjerrman, författaren Maria Gripe, författaren Lars Forssell, regissören Ingmar Bergman, fotografen Georg Oddner, fotbollsspelaren och lagledaren Nils Liedholm och artisten Thore Skogman.

Årets medelsvenskar

Svenskarna i gemen då? Medelsvensken således, vad fanns att säga om honom och henne under 2007? En undersökning bland småbarnsföräldrar från Statistiska centralbyrån (SCB) under året visade att ”livspusslet uppfattades som allt svårare att lägga”. En majoritet av de tillfrågade småbarnsföräldrarna skulle vilja gå ned i arbetstid, och på frågan vad de saknade mest svarade 44 procent att de saknade tid för sig själva.

När det gäller svenskarnas ekonomi 2007 kan konstateras att de ekonomiska resurserna är ojämnt fördelade både inom befolkningen i stort och mellan könen. Av Sveriges samlade förmögenheter äger en enda procent av de i Sverige boende svenskarna nästan en tredjedel (32 procent) enligt siffror från Institutet för näringslivsforskning. Plussar man på med de svenskar som bor utomlands blir den rikaste procentens förmögenhetsandel över 40 procent.

När det gäller löneskillnaderna mellan direktörer och arbetare, enligt LO-tidningen, behövdes det 34 industriarbetarlöner – siffran hänför sig till 2006 – för att få ihop till en lön hos en direktör anställd vid något av landets 100 största företag. När de svenska löntagarna ska få vård i livets slutskede så spenderade enligt tidningen Dagens Medicin sjukvården 55 000 kronor på de patienter som tjänade minst och 95 000 kronor på de patienter som tjänade mest.

Sverige är enligt World Economic Forum bäst i världen på jämställdhet. Det hindrar inte att en genomsnittlig svensk man tjänar 4 300 kronor mer i månaden än en genomsnittlig svensk kvinna, enligt siffror från SCB. Svenska kvinnor får även sämre vård än svenska män. Kvinnor får vänta längre på operation än männen och de får sämre efterbehandling. Läkemedel är oftast utprovade på män, trots att kvinnor tar mer medicin. Dessutom skrivs nyare och dyrare läkemedel oftare ut till männen.

Diskriminering är också att se som ett uttryck för bristande jämställdhet. En undersökning vid Växjö universitet visade att åtta av tio hyresvärdar systematiskt ignorerade sökande med arabiska namn. En undersökning utförd vid Institutet för arbetsmarknadspolitisk utvärdering visade att personer med utländska namn, äldre och arbetslösa diskriminerades i arbetsgivarnas personalrekrytering. Personer med ickenordiska namn fick i undersökningen 23 procent färre arbetsgivarkontakter än personer med svenska namn och samma kvalifikationer. Varannan svensk vill – detta enligt en undersökning från Uppsala universitet – att det ska vara förbjudet att bära slöja på jobbet och i skolan.

Alltfler svenskar reser bort under semestern, framför allt i samband med vintersemestern. Under 2006, visade en undersökning från SCB, gjorde 66 procent av den vuxna befolkningen en semesterresa på minst en vecka, men samtidigt hade 20 procent av alla svenskar varken tillgång till något fritidshus eller reste de bort. Var tionde svensk i åldern 16–84 år led under 2007 av fetma enligt SCB. Det betyder att antalet feta i landet fördubblats under de senaste 20 åren. Räknas även de överviktiga in blir andelen betydligt högre: varannan svensk man och var tredje svensk kvinna är överviktig.

Enligt Eurobarometern är svenskarna kulturellast i Europa. Sverige hamnar i topp på alla områden som rör eget skapande på amatörnivå, som att sjunga, dansa och fotografera. Vad beträffar kulturkonsumtion får vi dock stryk av danskarna.

Världsnyheter 2007

I kalendariet till Nationalencyklopedins årsbok är självklart nyhetsnotiserna från världen utanför Sverige i majoritet. Eftersom flertalet av dessa notiser efter en tid läggs in på NE.se tillsammans med respektive uppslagsord ger det en mycket god möjlighet att följa utvecklingen av en viss händelse över tiden.

Under 2007 avslutades ett antal nyhetsrika ”följetänger” i världen. Dit hörde bl.a. Nordirland som nu efter fem år åter fick sitt självstyre tillbaka. Att Tony Blair skulle avgå för att ge sin sedan länge utsedde efterträdare Gordon Brown en chans har varit känt under ett antal år. I juni 2007 gjorde han efter tio år vid makten som han sagt och i sitt eftermäle framhöll han just fredsuppgörelsen på Nordirland som en av sina främsta framgångar (samtidigt framhöll hans vedersakare Storbritanniens deltagande i Irakkriget som hans största misstag och motgång).

Irans kärnvapenprogram har länge varit en nagel i ögat på världssamfundet med USA i spetsen. Sanktioner antogs från både FN, EU och USA, men mot slutet av året gick luften ur hela frågan när det visade sig att amerikanska CIA redan 2003 ansåg att det inte fanns någon risk för att Iran höll på att utveckla något eget kärnvapen. Nordkorea lovade under året att stänga sina kärnkraftverk. Under 2007 träffades Nord- och Sydkoreas statschefer för förhandlingar och en reguljär järnvägslinje för godstransporter öppnades.

Turkiet gjorde under året fortsatt stora ansträngningar i form av olika reformer för att närma sig EU och ett möjligt medlemskap. Kosovos framtid som en egen stat såg mot slutet av 2007 ut att vara möjlig även om Serbien signalerade att man till varje pris vill hålla kvar Kosovo som en provins. Fortsättningen hänger mycket på EU:s och NATO:s agerande i frågan. Burma har haft en militärdiktatur vid makten sedan 1988. Under året utmanades den av framför allt demonstrerande munkar, men det blev en kort tid av lycka för dem som hade hoppats på en demokratiskt utveckling av landet.

En följetong som inte såg något slut 2007 var kriget i Irak. En annan var kriget i Darfur, Sudan. Irak såg under året fler amerikanska trupper samtidigt som länder som Storbritannien, Australien och Danmark beslutade att ta hem sina trupper. Läget i landet stabiliserades under året, men något slut på USA:s närvaro stod inte att se. I Darfur inleddes fredsförhandlingar under ledning av den av FN utsedde förhandlaren Jan Eliasson, men så länge inte alla rebellgrupper i landet förklarade sig villiga att delta i förhandlingarna hängde det mesta i luften samtidigt som stridigheterna i Darfurprovinsen fortsatte som tidigare.

Under 2007 kom tiden till slut i kapp historien på en del platser i världen. Det gällde bl.a. Spanien där parlamentet antog en lag som gav upprättelse till offren för Francodiktaturen (1939–75). Det gällde även Japan. Sedan 1947 har landet inte fått ha något eget försvar, men under 2007 tog man ett steg i den riktningen genom att inrätta ett försvarsdepartement. Samtidigt kom signaler från USA:s kongress att man vill se en ursäkt från den japanska regeringens sida till de hundratusentals kvinnor som under kriget hölls som sexslavar av den kejserliga japanska armén.

Förhållandet mellan Kina och Japan, som varit ansträngt ända sedan andra världskriget, tinade ytterligare upp under året. 2006 besökte Japans premiärminister Shinzo Abe Beijing och 2007 var det dags för Kinas premiärminister Wen Jiabao att besöka Tokyo. Under året firade både Indien och Pakistan 60 år av självständighet. I Indien har demokratiseringen nått långt under den tiden – under 2007 fick landet sin första kvinnliga president – medan Pakistan ännu har en lång väg att gå för att komma i kapp Indien på de flesta områden. När Schengensamarbetet i Europa under året blev 24 länder stort innebar de öppnade gränserna att de sista resterna av kalla krigets uppdelning av Europa gick i graven.

Den största, mest alarmerande och med det även mest efterhängsna nyheten under 2007 var klimatet i världen och de hela tiden allt större koldioxidutsläppen och vad de har i sitt släptåg. Vid ett FN-möte i Bali i december med deltagande av representanter för de flesta länderna i världen antogs en färdplan, som även USA och Japan skrev under, för det fortsatta klimatarbetet. Det arbetet hoppas man kröna med ett nytt klimatavtal i Köpenhamn 2009 för att ersätta Kyotoprotokollet från 1997.

Länk till NE.se: Årskrönika 2005, 2006 och 2008

(Artikeln publicerad 2008-01-03)

Årskrönika 2007: Ett bokslut över 2007
http://www.ne.se/rep/årskrönika-ett-bokslut-över-2007
Nationalencyklopedin, 2012-05-27 Kopiera källangivelse