Det Demokratiska partiet i USA håller i augusti 2000 konvent i Los Angeles. Denna gigantiska politiska uppvisning har besökts av cirka 35 000 människor och kostat nästan 500 miljoner kronor.
Al Gore valdes helt odramatiskt till partiets presidentkandidat. Redan tidigare i år stod det klart att vicepresidenten vunnit över sin utmanare Bill Bradley. Uppgiften för Gore har under konventet snarare varit att markera sin distans till den avgående presidenten och visa att han är ett presidentämne. Det är tämligen ovanligt i amerikansk politik att en vicepresident väljs till president. När republikanen George Bush, vicepresident under Ronald Reagans presidentperiod 1981–89, lyckades bli vald till president 1988 var det första gången på mycket länge.
Ett sätt för Gore att markera sin distans till den avgående presidenten var att utse den judiske senatorn Joseph Lieberman till sin vicepresidentkandidat. Den 58-årige Lieberman kritiserade i skarpa ordalag Bill Clintons agerande och moral i samband med den uppmärksammade Lewinsky-affären. Han har också visat sig vara en moralens väktare när det gäller amerikansk film och krävt att underhållningsvåld och sexinslag i Hollywoods produktioner ska begränsas. Även inom vicepresidentfamiljen finns dessa moraliska värderingar. Al Gores hustru Tipper är ordförande i den organisation som har tvingat skivbolagen att förse vissa anstötliga skivor med varningslappar. Den nuvarande presidenten har däremot ett utmärkt förhållande till Hollywood och underhållningsindustrin.
Utnämningen av Lieberman möttes av stigande opinionssiffror. Att han är den förste juden på en så hög post inom amerikansk politik, och dessutom ortodox, skrämmer uppenbarligen inte de amerikanska väljarna.
(Artikeln publicerad 2000-08-17)
Demokratiska partiet håller konvent
http://www.ne.se/rep/demokratiska-partiet-håller-konvent
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse










