Ekonomiska kriser nu och då

Ann-Sophie Gleisner, NE-redaktör

Kriserna i ekonomin har duggat tätt under senare tid. Den kris världsekonomin just nu befinner sig i tog fart i och med att USA riskerade att inte kunna betala sin statskuld. Det fick börserna världen över att reagera. Samtidigt upplevde euron en kris genom att ett antal euroländer –  Grekland, Portugal, Irland, Spanien och Italien – inte kunde klara av att betala av på sina höga statsskulder.

Den riktigt stora finanskrisen innan dess inleddes under hösten 2008 i USA med investmentbanken Lehman Brothers konkurs. Det skedde genom att bankerna lånat ut enorma mängder pengar med alldeles för låga säkerheter. När den bubblan sprack innebar det att ett antal stora banker både i USA och i resten av världen till slut inte kunde klara av sina åtaganden.

Ett offer för Lehman Brothers konkurs tar sin låda och går.

SANG TANG/AP/ SCANPIX

Andra stora ekonomiska kriser genom åren har varit kraschen på Wall Street 1929 och, som ett resultat av den, Kreugerkraschen 1932. Ekonomiska kriser i modern tid som brukar nämnas är "svarta måndagen" 1987, då bland annat den svenska börsen föll med 20 procent på en dag, den svenska fastighetskrisen 1990 och den så kallade IT-bubblan, 2000 då börsen i Sverige föll med över 70 procent på tre år. 

För att man på ett bra sätt ska kunna hålla sig uppdaterad när det gäller ekonomin i allmänhet och konjunkturcyklerna i synnerhet följer nedan en lista med termer som kan vara nyttiga att känna till. Listan är kompletterad med ett antal filmer, några NE-reportage för att ge lite mer kött på benen och några förslag på nyutkommen litteratur i ämnet.  

Länkar till filmer om ekonomi på NE.se

Länkar till reportage om ekonomi på NE.se

Litteratur(i urval)

  • Pehr Wissén, Finanskrisen förklarad (2011)
  • Stefan de Vylder, Världens springnota (2009)
  • Johan A. Lybeck, Finanskrisen (2009)

Ekonomiska kriser nu och då
http://www.ne.se/rep/ekonomiska-kriser-nu-och-då
Nationalencyklopedin, 2012-05-27 Kopiera källangivelse

Nationalencyklopedin