Leni Riefenstahl är mest känd som regissör av propagandafilmen Viljans triumf (1935), som skildrar tyska nazistpartiets partidagar i Nürnberg 1934. Filmen är ett exempel på stor filmkonst, men samtidigt ett exempel på hur konsten kan utnyttjas för att propagera för en odemokratisk och skrämmande ideologi. På partidagarna i Nürnberg antogs Nürnberglagarna, som riktade sig mot judar. Lagarna fastslog att endast personer av tyskt eller annat ”ariskt” blod kunde bli tyska medborgare.

|
Leni Riefenstahl instruerar under inspelningen av ”Viljans triumf” i Nürnberg 1934. |
|
SCHERLS BILDDIENST/SCANPIX NORDFOTO |
Leni Riefenstahl bekräftade sitt sinne för filmskapande genom Den stora olympiaden (1938), som skildrade Hitlerregimens propagandaolympiad i Berlin 1936.
Efter kriget var det omöjligt för Leni Riefenstahl att fortsätta som filmregissör. Hennes skuld i brotten mot mänskligheten under andra världskriget är omdiskuterad. Leni Riefenstahl har gång på gång hävdat att Viljans triumf inte har något ideologiskt innehåll. Uttalandet ter sig mycket märkligt eftersom Adolf Hitler, enligt en artikel i Sydsvenska Dagbladet, i ett förord till en bok om filmerna på partidagarna skriver att Viljans triumf var ”ett fullständigt unikt och ojämförligt förhärligande av kraften och skönheten i vår rörelse”.
Författaren Gitta Sereny skriver i boken Tyskt trauma (svensk översättning 2002) att hon är övertygad om att Leni Riefenstahl inte visste om vad som planerades för judarna och deras slutgiltiga öde.
Kreativitet har alltid varit Leni Riefenstahls ledstjärna. Hittills har hon hunnit med fem yrken. Karriären började som balettdansös, därefter blev hon skådespelerska.
Efter kriget var hon en framgångsrik dokumentärfotograf och tillbringade bland annat stora delar av 1960- och 70-talen hos nubierna i Sudan.
Vid 72 års ålder tog hon dykcertifikat för att kunna fotografera havslivet, vilket resulterade i filmen Impressionen unter Wasser. En videodokumentär om hennes liv är också planerad.
Under senare år har Leni Riefenstahl i viss mån fått upprättelse. År 2000 invigdes en utställning i Berlin med hennes bilder från Berlinolympiaden 1936.
(Artikeln publicerad 2002-08-22)
Kvinnan bakom "Viljans triumf":
Leni Riefenstahl fyller 100 år
http://www.ne.se/rep/kvinnan-bakom-viljans-triumf-leni-riefenstahl-fyller-100-år
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse










