Katarina Plank, doktorand i religionshistoria vid Lunds universitet
I Sverige återfinns en stor mångfald av buddhistiska traditioner och grupper. De asiatiska grupperna har flest utövare, medan konvertitbuddhisterna kanske låter tala mer om sig.
De asiatiska buddhistiska grupperna är sinsemellan mycket olika. Deras inre sammansättning skiljer sig åt, liksom bakgrunden till emigrationen och deras ekonomiska resurser. Här i landet hamnar de asiatiska buddhisterna ofta i skymundan när buddhismen skildras. Trots att de asiatiska buddhisterna är i övervägande majoritet är det mycket sällan de kommer till tals i medierna eller syns i det offentliga religiösa landskapet.
Det förekommer viss kontakt mellan konvertitbuddhisterna och buddhisterna med asiatiskt ursprung, och det tycks finnas likheter med situationer som observerats i USA, där parallella kongregationer är verksamma i de etniska asiatiska templen.
![]() |
|
Buddhistiskt nyårsfirande - vesakfesten - i Kungsängen utanför Stockholm. |
|
MAGNUS BERGSTRÖM/PRESSENS BILD |
Kvinnoövervikt
Köns- och åldersskillnader kan märkas i de asiatiska grupperna. Nio av tio kineser som kommer till Sveriges största buddhistiska tempel, det taiwanesiska templet i Rosersberg liksom till systertemplet i Malmö, är kvinnor i 40—60-årsåldern. Männen som hör till gruppen uppges arbeta mycket och inte vara lika religiöst aktiva som kvinnorna.
I Stockholmstrakten finns två lankesiska tempel, och dit kommer oftast hela familjer. Detsamma gäller för vietnameserna och sinovietnameserna (de flesta kom som s.k. båtflyktingar i början av 1980-talet), som också kommer familjevis till något av de fyra tempel som finns etablerade i villor och lägenheter i Bjuv, Kristianstad, Göteborg respektive Malmö.
Till de två thailändska templen i Stockholm kommer nästan bara kvinnor, vilket beror på att nära åtta av tio thailändare i Sverige är kvinnor som gift sig med svenska män.
Traditionsrikt
Det finns runt 30 olika buddhistiska konvertitgrupper i Sverige. De har till stor del karaktären av meditations- eller studiegrupper som följer en specifik lärare eller skola. Dessa grupper kan bestå av allt från ett fåtal personer upp till ett tjugotal personer som träffas mer eller mindre regelbundet. De största traditionerna har ett hundratal medlemmar.
Det är framför allt runt tibetanska lamor som dessa grupper har bildats, men även runt olika zenmästare. Troligtvis är mångfalden ett uttryck för både individualism och en önskan om att fördjupa sin praktik i en utövning och lärartradition som stämmer överens med individens personlighet.
Majoriteten av de buddhistiska konvertiterna tycks söka sig till en tradition med asiatiskt ursprung, varav de tibetanska grupperna lockar två av sex konvertiter. Ytterligare två av sex konvertiter söker sig till en meditationsbetonad praktik som zazen eller vipassana, och ungefär var sjätte konvertit söker sig till den japanska lekmannatraditionen Soka gakkai.
Endast var sjätte konvertit söker sig till en buddhistisk tradition med en västerländsk grundare som uttryckligen söker skapa en ny, västerländsk form av buddhism och som hämtar inspiration från ett flertal traditioner. Störst av dessa är Västerländska buddhistordens vänner. I Malmö återfinns den lilla gruppen Arya Maitreya Mandala.
Bland de tibetanska grupperna är trossamfundet Karme Tenpe Gyalten det största. Bland zen-grupperna är Zenbuddhistiska samfundet, med verksamhet i Stockholm, Umeå, Lund och Fellingsbro, nästan dubbelt så stort som den näst största zentraditionen, Svenska Soto-Zen-föreningen, som finns i bland annat Lund, Göteborg, Uppsala och Stockholm.
De två grupper som anordnar meditationskurser i insiktsmeditation (vipassana) – Vipassanagruppen och Vipassana Sverige – tycks vara mer löst organiserade, och antalet personer som regelbundet deltar i deras aktiviteter är svårare att uppskatta. Det stora flertalet mediterar på egen hand i vardagen och deltar någon gång under året i en retreat eller någon meditationskurs.
Vuxen aktivitet
Det finns märkbara könsskillnader mellan vissa av de nämnda grupperna. De aktiva medlemmarna i zentraditionerna utgörs till största delen av män, medan förhållandet ofta är det omvända i de tibetanska grupperna (dock uppger den största tibetanska gruppen, Trossamfundet Karme Tenpe Gyaltsen, att lika många män som kvinnor betjänas av samfundet). Den meditationsbetonade Vipassanagruppen anger att två av tre deltagare i deras retreat och gruppsittningar är kvinnor.
Konvertitbuddhism är en vuxen utövning. Mycket få grupper uppger att de har personer yngre än 20 år som är aktiva inom rörelsen. Antalet andra generationens konvertitbuddhister är fortfarande mycket litet.
Totalt finns mellan 15 000 och 20 000 buddhister i Sverige, och de är uppdelade på omkring 40 olika buddhistiska traditioner och praktiklinjer.
(Artikeln publicerad 2004-04-20)
Meditation: Buddhism i Sverige
http://www.ne.se/rep/meditation-buddhism-i-sverige
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse











