Johan Warell, NE-redaktör
Vulkanen Grímsvötn på Island fick ett utbrott den 21 maj som nu börjar få betydande konsekvenser för samhället.
Utbrottet inleddes av lättare jordbävningar, och efter några timmar smälte en del av Vatnajökulls istäcke av värmen från vulkanen. Därefter började ett mörkt askmoln att resa sig. Aktiviteten har sedan varierat samtidigt som askmolnet har spritt sig med vindar både norrut och söderut, bland annat mot Storbritannien. Aska bestående av glashaltiga korn har fallit i området kring vulkanen, men ingen lava har ännu observerats.
![]() |
|
Grimsvötns utbrott har kastat upp en stor mängd aska i atmosfären. På denna satellitbild över Island ses askmolnet 22 maj, då det börjat röra sig söderut över norra Atlanten. Vulkanplymen är brunaktig och rund mot det lägre vita molntäcket över Islands fastland. Det mörkbruna området nedanför till höger om plymen, närmare kusten, är askavlagringar på Vatnajökulls glaciär. |
|
NASA/GSFC/MODIS RAPID RESPONSE TEAM |
Askmolnet har som mest nått en höjd av ca 20 km och har orsakat problem för flygtrafiken till och från Island och Skottland. Vilka områden som påverkas styrs helt av vulkanens askproduktion och hur vindarna på olika nivåer i atmosfären transporterar askan bort från Island. Luftfartsverket planerar styrningen av svensk flygtrafik i samråd med Trafikverket och kommer att införa tillfälliga begränsningar av flygrutternas sträckning om askmolnet når landet.
Grímsvötn är Islands mest aktiva vulkan. Den är en av flera vulkaner som är belägna under Vatnajökull. Det senaste utbrottet i Grímsvötn ägde rum 2004. Historiskt har dessa utbrott skett med ett intervall av ca 7 år, så årets händelse var inte helt oväntad. Utbrottet är dock mer omfattande än tidigare i fråga om askproduktion.
Mer eller mindre regelbundet leder Grímsvötns aktivitet till jökellopp. Vid sådana tillfällen smälter stora mängder vatten under istäcket och rinner ut över vulkancalderans kanter. Resultatet kan bli skador på mark och infrastruktur nedströms. Eftersom ett jökellopp skedde så sent som 2010 anses risken för att ett nytt ska ske under det aktuella utbrottet som liten.
Den närbelägna vulkanen Eyjafjallajökull hade ett utbrott i mars till april 2010 som frigjorde stora mängder aska. Dess askmoln ledde till kraftiga störningar i flygtrafiken.
Länkar till NE.se
Externa länkar
- Transportstyrelsen
- Luftfartsverket
- Krisinformation.se
- Icelandic Met Office
- Met Office (Storbritannien)
Nytt isländskt askmoln
http://www.ne.se/rep/nytt-isländskt-askmoln
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse











