OS i Sydney är en god affär för Internationella olympiska kommittén, IOK. Spelen i Sydney beräknas omsätta 25 miljarder kronor, varav TV-rättigheter svarar för 51,2 procent, eller 12,6 miljarder av den beräknade omsättningen. IOK har tecknat kontrakt med TV-bolagen NBC och den europeiska paraplyorganisationen EBU som i sin tur säljer rättigheter till nationella och internationella aktörer. Vid eventuell vinst för EBU och NBC ska denna delas lika med IOK.
Från OS i München 1972 fram till OS i Sydney 2000 har intäkterna för TV-rättigheter ökat från 169 miljoner kronor till beräknade 12, 6 miljarder kronor.
IOK:s totala omsättning 19982000 uppgår till 34,2 miljarder kronor. 23,7 miljarder kronor går tillbaka till arrangörerna i Nagano (vinter-OS 1998) och i Sydney. När de nationella olympiska kommittéerna, idrottsförbunden och WADA (IOK:s antidopningsorganisation) har fått sina andelar återstår 2,4 miljarder kronor till IOK.
IOK är mån att behålla kontrollen över inkomsterna för TV-sändningar och Internetpublicering från olympiska spelen i Sydney. På grund av att man inom IOK anser att organisationen saknar teknik och kunskap när det gäller Internet är det förbjudet att sända rörliga bilder från Sydney via nätet.
(Artikeln publicerad 2000-09-13)
OS god affär för IOK
http://www.ne.se/rep/os-god-affär-för-iok
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse










