Världsvattendagen

av Arne Järtelius, nyhetsredaktör

Nu på söndag den 22 mars är det åter dags för den årliga Världsvattendagen. Den arrangeras av FN och tema för 2009 års Världsvattendag är "Det gränslösa vattnet". Det var den 22 februari 1993 som FN:s generalförsamling antog en resolution som utnämnde 22 mars till Världsvattendag. Det första initiativet till en Världsvattendag togs vid FN:s miljökonferens i Rio år 1992. Tanken med en Världsvattendag är att uppmärksamma vår gemensamma naturresurs vatten med seminarier, diskussioner och andra aktiviteter.

I Sverige är det Svenska hydrologiska rådet (SHR) som initierar och samordnar de olika arrangemangen för Världsvattendagen. Det är nu fjärde året i rad som SHR arbetar med Världsvattendagen i Sverige. År 2006 var temat "Vatten och kultur", 2007 var det "Vattenbrist – en utmaning" och förra året var temat "Hygien och hälsa"

Det ser nästan ut som en tanke i sammanhanget att den svenska regeringen i veckan beslutade att Kosterhavet ska bli Sveriges första marina nationalpark. Kosterhavet ligger på västkusten i Strömstads och Tanums kommuner och är Sveriges artrikaste havsområde. Här finns också Sveriges enda korallrev. Uppskattningsvis finns ca 6 000 marina arter i området varav 300 inte hittas någon annanstans. Nationalparken omfattar 39 450 hektar varav hav utgör 38 600 hektar. Syftet med denna nationalpark är att bevara ett särpräglat och artrikt havs- och skärgårdsområde.

Till årets vattendag har SHR sammanställt ett informationsmaterial kallat Vattenpaketet som nu finns tillgängligt för skolbruk.

Extern länk: Vattenpaketet, Världsvattendagen 2009 i Sverige, Aktiviteter under Världsvattendagen och World Water Day.