NE Nationalencyklopedin AB

Redaktionen

Nationalencyklopedins redaktion ser till att materialet i uppslagsverket och övriga tjänster håller hög klass, både språkligt och innehållsmässigt. Innehållet uppdateras kontinuerligt och nya uppslagsord tillkommer fortlöpande. Till redaktörernas kontaktnät hör alla de experter och skribenter som bidrar till texterna i uppslagsverket. När materialet kommit till redaktionen faktagranskar och redigerar respektive redaktör innehållet samt gör eventuella kompletteringar.

Har du en allmän fråga till vår redaktion är du välkommen att kontakta oss på redaktionen@ne.se. Nedan finner du kontaktinformation till samtliga personer på redaktionen.

Jonas Gruvö

Chefredaktör
070-575 58 71
jonas.gruvo@ne.se

Per Söderberg

Redaktionschef
070-839 34 30
per.soderberg@ne.se

Rikard Ask

Läromedelsredaktör
073-391 66 74
rikard.ask@ne.se

Ingemar Breithel

Redaktör för bl.a. litteratur, konst och språk
070-675 47 85
ingemar.breithel@ne.se

Martina Eriksson

Bildredaktör (föräldraledig)
070-649 19 35
martina.eriksson@ne.se

Anders Jönsson

Redaktör för bl.a. geografi, ekonomi och samhällsvetenskap
070-664 47 86
anders.jonsson@ne.se

Elisabeth Marklund Sharapova

Anna Nyman

Läromedelsutvecklare språk
073-724 93 36
anna.nyman@ne.se

Olof Ollerstam

Redaktör för bl.a. kemi och matematik
070-645 47 81
olof.ollerstam@ne.se

Frans af Schmidt

Content Success Manager
070-931 52 15
frans.af.schmidt@ne.se

Låtta Skogh

Redaktör för bl.a. biologi och medicin
070-669 47 61
latta.skogh@ne.se

Jesper Sörensson

Läromedelsutvecklare naturvetenskapliga ämnen och matematik
040-665 46 87
jesper.sorensson@ne.se

Mathias Thiel

Datalingvist/lexikograf
0760-52 31 88
mathias.thiel@ne.se

Sanna Trygg

Redaktör för samhällsvetenskap, sociologi, pedagogik och juridik
0707-62 05 88
sanna.trygg@ne.se

Anna Wahlgren

Bildredaktör (vikarie)
070-723 32 91
anna.wahlgren@ne.se

Johan Warell

Redaktör för bl.a. fysik, geologi och teknik
070-649 47 31
johan.warell@ne.se

Stefan Westander

Projektledare för NE:s årsbok
076-173 14 65
stefan.westander@ne.se

Experter och skribenter

Nationalencyklopedin har ett vittförgrenat kontaktnät över hela landet med cirka 4 500 medarbetare som är experter och skribenter inom NE:s alla ämnesområden. Det kan vara allt från en professor i kärnfysik till en trollkarl.


 

Medarbetarna kommer från universitet och högskolor, kommuner och landsting, verk och myndigheter, organisationer, företag, sjukhus, bibliotek, museer m.m.

I samarbete med NE:s redaktion granskar experterna befintliga uppslagsord, nyskrivna artiklar, kommer med förslag på vad som kan förbättras, kompletteras eller eventuellt strykas. De skriver även själva.

Skribenterna skriver i samråd med redaktion och experter nya uppslagsord och kompletterar och aktualiserar befintliga uppslagsord.

Ovan presenteras en förteckning över de personer som medverkat i NE, grupperad efter ämnesområde.

Medarbetarförteckningen upptar samtliga skribenter och granskare som medverkat i uppslagsverket. Samtliga redaktörer har skrivit artiklar inom sina egna ämnesområden. Om en NE-redaktör ändå nämns bland de övriga medarbetarna beror det på att redaktören författat artiklar inom ämnet vid en tid då han/hon inte var redaktör.