Uppslagsverket

Uppslagsverket
Logga in
skogsauktion

skogsauktion, auktion där skog på rot utbjuds till försäljning.

Virkesköparna besiktigar och värderar den utsynade rotposten med ledning av t.ex. en stämplingslängd. Fram till 1900-talets mitt inleddes den årliga virkeshandeln vid de varje höst återkommande kronoskogsauktionerna, som därigenom blev prisbildande.

Källangivelse

Vill du komma åt hela artikeln?
  • Objektiv och pålitlig kunskap.

  • Prova det, du kommer att gilla det!

  • Marknadsledare i Sverige.

eller
Är du en lärare? Starta din kostnadsfria provperiod härifrån.