skogsauktion
skogsauktion, auktion där skog på rot utbjuds till försäljning.
Virkesköparna besiktigar och värderar den utsynade rotposten med ledning av t.ex. en stämplingslängd. Fram till 1900-talets mitt inleddes den årliga virkeshandeln vid de varje höst återkommande kronoskogsauktionerna, som därigenom blev prisbildande.
Källangivelse