Arne Järtelius, NE-redaktör
På Nationalmuseum i Stockholm pågår våren 2002 en utställning om varumärken där de medverkande företagen själva betalar för att få vara med. Kulturminister Marita Ulvskog har betecknat upplägget som ”konstigt”. Från museet försvarar man sig med att inget av företagen har fått vara med att styra utställningens innehåll och uppläggning.
Logotyper, symboler och varumärken kan vara rika källor till kunskap om individen och individers förhållningssätt till samtiden. Det är för att bredda sitt uppdrag när det gäller den moderna och samtida formgivningen som Nationalmuseum producerat utställningen ”Identitet – om varumärken, tecken och symboler” (21 februari till 11 augusti). Utställningen visar den process, ur både designhistorisk och företagsekonomisk synvinkel, i vilken en logotyp utvecklas till en symbol eller ett starkt varumärke. Utställningen vill också lyfta fram vår moderna designhistoria och påvisa samarbetet mellan kultur, näringsliv och forskning. Ett annat fokus i utställningen ligger på att utveckla ny kunskap om logotypers, symbolers och varumärkens roll och betydelse.
Sponsrad varumärkesutställning
Hur påverkas vi av varumärken omkring oss och hur använder vi dem för att skapa vår egen identitet? Hur byggs ett varumärke upp? Vad händer med varumärken och logotyper när företag går samman? Var går gränsen mellan reklam och konst? För att lyfta fram och granska dessa frågeställningar närmare har Nationalmuseum bjudit in AstraZeneca, Kooperativa Förbundet, Posten, Tetra Pak och Trygg-Hansa samt den ideella organisationen Röda Korset. Därutöver deltar Nationalmuseum med sin egen designhistoria.
De medverkande företagen har betalat mellan 600 000 och 900 000 kronor vardera för att medverka. Sammanlagt har museet erhållit 4 miljoner kronor från de medverkande företagen, som ser detta som ett led i sin marknadsföring. Från museets sida har man behållit rätten att själv bestämma över utställningens innehåll, utformning och inriktning. Det senare har man gjort inte minst med den på sin tid hårt kritiserade utställningen ”Coca-Cola 100 år” för 15 år sedan i minnet. I avtalet om den hade museet nämligen frånsagt sig alla möjligheter att göra förändringar eller till exempel arrangera kritiska debatter i anslutning till utställningen.
Avtalet med de fem företagen i den nu pågående utställningen betecknar kulturminister Marita Ulvskog i ett uttalande som ”konstigt”. Till Dagens Nyheter säger kulturministern: ”Att bli beroende av en väldigt kraftfull sponsring för att genomföra ett antal projekt är inte bra. Då måste man antingen se till att de offentliga uppdragsgivarna förstår att man faktiskt måste få ett större forskningsanslag, eller så får man avstå från de här projekten.”
Utställning på flera ben
”Identitet – om varumärken, tecken och symboler” belyser även andra varumärken från vår egen samtid och visar bland annat skisser, grafiska manualer, affischer, film, fotografi och föremål. I utställningen finns också en digital ateljémiljö där besökarna själva kan skapa egna logotyper.
Utställningen är ett samarbete mellan Nationalmuseum och Handelshögskolan i Stockholm. Samarbetet har resulterat i en utställning, en seminarieserie och en katalogbok. Seminarieserien belyser och granskar symboler och varumärken ur ekonomiska, sociala och designhistoriska perspektiv. Syftet är att inbjuda till diskussion och reflektion kring frågor som rör bl.a. varumärkesbyggande, moraliska och etiska aspekter på varumärken, varumärken som massproducerade konstverk och konstruktion av identiteter. De sex seminarierna löper parallellt med utställningen. De har rubriker som ”En varumärkt värld”, ”Varumärken och identitet”, ”Varumärken och konsten” samt, möjligen i en självkritisk anda, ”Varumärken och pengarna”. Till utställningen finns även kopplad en katalog. Den har ett tjugotal författare som är historiker, konst- och designhistoriker samt företagsekonomer.
Externa länkar:
- Nationalmuseum
- Varumärkesspecial från Veckans Affärer
- 170 hetaste varumärkena enligt Veckans Affärer
(Artikeln publicerad 2002-02-25)
Nationalmuseum: Identitet ¿ om varumärken, tecken och symboler
http://www.ne.se/rep/nationalmuseum-identitet-oe-om-varumärken-tecken-och-symboler
Nationalencyklopedin, 2012-05-27
Kopiera källangivelse










